Lakásvilágítási trendek
A megfelelő falfesték vagy tapéta kiválasztása és felhelyezése után kezdetét is veheti a lakberendezés.
A bútorok megvásárlásakor a személyes ízlésen kívül egy sor egyéb tényező is közrejátszik, ilyen például a lakásunk stílusa, belmagassága, elrendezése, valamint érdemes odafigyelnünk arra is, hogy a berendezés és a beltér színei harmóniában legyenek egymással.
Hiába azonban a gyönyörű, ízléses, modern berendezés, ha lakásunkban nem az adott térnek megfelelő világító eszközöket alkalmazzuk. Ez különösen a téli hónapokban fontos, hiszen ilyenkor kevés a kintről beszűrődő természetesen fény, ráadásul a szokottnál sokkal hamarabb sötétedik odakinn. Éppen ezért meg kell tanulnunk, hogyan hangsúlyozhatjuk ki otthonunk szépségét a világítás segítségével. Lássunk néhány alapvető dolgot, amelyet érdemes figyelembe venni a világító eszközök kiválasztása és elhelyezése előtt.
Minden lakás minden helyiségében vannak olyan részek, amelyeket szeretnénk kiemelni, hogy a belépő a tárgyat vagy azt a sarkot vegye észre elsőként, amelyikre a legbüszkébbek vagyunk.
Ezt könnyűszerrel elérhetjük, mindössze annyit kell tennünk, hogy egy esztétikus lámpát helyezünk az adott terület közelébe, amely finoman megvilágítja a szoba legfontosabb elemét. Azt is fontos tudni, hogy a sötét felületek, legyen szó akár egy sötétebb árnyalatú tapétáról vagy bútorról, sokkal intenzívebb világítást igényelnek, mint a világos falak és berendezések. Legalább egy szobába érdemes állólámpát is helyeznünk, ez ugyanis otthonossá varázsolja a termet, különösen a szoba egyik sarkában van elhelyezve egy méretes és kényelmes fotel és egy kisasztal társaságában.
Egy kisebb lámpát mindenképp vigyünk a hálószobába is, ez az izzó erősségétől függően hangulatossá teheti a szobánkat, de éppenséggel olvasásra is használhatjuk. Mivel a kisgyerekek gyakran félnek a sötétben, ezért érdemes a gyerekszobában is elhelyezni egy gyengébb fényű lámpát a szoba azon sarkába, amely a lehető legtávolabb esik az ágytól, így nem lesz teljes sötétség, viszont nem is lesz túl erős a fény, így a kicsiket nem gátolja az elalvásban. Egy ilyen lámpa a szülő szempontjából is hasznos, hiszen ha esténként be akarunk nézni a csemetéinkhez, akkor könnyedén tudunk tájékozódni a szobában, anélkül, hogy villanyt kellene gyújtanunk.
A lakás úgynevezett „fénypontja” mindenképp a nappali kell, hogy legyen, hiszen ez az a hely, ahol a vendégeket is fogadjuk.
Ha a nappalink falait hangulatos festmények díszítik, akkor érdemes a kép felé néhány spotlámpát rakni, így kiemelhetjük az alkotás szépségét. A dolgozószobába mindenképp erős fényű lámpát vagy csillárt kell tennünk, hogy ne rontsuk a szemünket munka közben, sőt, az sem árt, ha emellett még egy rugós lámpát is pakolunk az íróasztalunkra.
A lámpák által biztosított fény, valamint a fény színe igencsak nagymértékben befolyásolja egy-egy szoba hangulatát. A fehér fény például kifejezetten rideggé tehet egy nappalit vagy egy hálószobát, míg a sárgásabb fény, amely valamelyest még a természetes napfényre is emlékeztet, sokkal barátságosabb, meghittebb légkört sugall. Ha valakit különösen zavar az, hogy télen korán sötétedik, akkor a fehér ablakkeretre felszerelhet egy kis, zsinóros izzósort is, amely így olyan hatást kelt, mintha enyhén besütne a nap.